Dzieje Tuszowa Zwyczaje wielkanocne Twórczość ludowa

O Tuszowie

Dzieje Tuszowa

Pierwsze wzmianki o wsi Tuszów pojawiają się w dokumentach z 1409r. Z kroniki Długosza wiadomo, iż w latach 1409 -1430 właścicielem Tuszowa był Zdziesław z Tuszewa, brat Mikołaja, herbu Tarnawa.

Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska TUSZ (cytowane w dokumentach państwowych juz w 1210r.). Staropolskie słowo "tuszyć" oznacza dodawanie otuchy, ale także wróży coś dobrego, obiecywanie, mieć nadzieję.

Długosz wymienia wieś Tuszew w parafii Bychawa. Wiadomo też, że właściciele Tuszowa pieczętowali się herbem Tarnawa: czerwone pole, srebrny krzyż, i zloty pół księżyc, wyżej hełm, na nim pięć strusich piór, wkoło różowe i czerwone liście.

W XVIII wieku Tuszów należał do kilku rodzin szlacheckich: Tuszowskich, Stoińskich, Zagrobskich i Poniatowskich.

Tuszowscy sprzedali swoje część ziemi Ignacemu Poniatowskiemu, które z kolei nabył Ignacy Hryniewiecki. Jego syn, Kajetan w testamencie uwłaszczył chłopów tuszowskich: "chcąc, aby ta klasa stworzenia boskiego, stanowiła w rządzie ludzi wolnych zupełnie, przemyślnych i oświeconych".

Następne informacje na temat Tuszowa pochodzą z roku 1835, kiedy generał Franciszek Rohland wykupił majątek - Tuszów od Antoniego Malinowskiego. W obrębie majątku znajdował się dwór, park i folwarki. Majątkiem tym obdarował Rohland swoich trzech synów: najstarszy, Paweł, odziedziczył Wierciszów; Roman dostał Żabią Wolę, a najmłodszy syn, Michał, został panem Tuszowa i Bychawki "C".

Dalsze losy posiadłości w Tuszowie nie są znane, wiadomo jednak, że w dworku Rohlandów mieściła się szkoła, którą później przeniesiono do nowego budynku w parku. Obecnie siedziba Rohlandów stanowi własność prywatną. Głównym ośrodkiem oświatowym jest szkoła podstawowa, położona w parku z malowniczymi stawami. We wsi znajduje się źródełko oraz rzeczka Tuszowianka. Można obejrzeć tu również kopiec żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Tuszów słynie także z Zespołu Ludowego, który na "Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kazimierzu Dolnym wyśpiewał III miejsce w 1988 roku i I miejsce w 1997r. W Tuszowie mieści się także Klub Piłkarski, który nazwany został na cześć właściciela majątku "Rohland Tuszow".

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Tuszowie
    Tuszów 159, 23-114 Tuszów
  • 815628724

Galeria zdjęć