Dzień Bezpiecznego Internetu 2011

W tym roku, już po raz siódmy w lutym, w krajach Unii Europejskiej, obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tego też względu w naszej szkole przyłączyliśmy się do tych obchodów i organizowaliśmy przez cały miesiąc luty serie spotkań i innych inicjatyw promujących wśród uczniów bezpieczny dostęp do zasobów internetowych.

Na temat bezpieczeństwa w Internecie mówili wychowawcy, uczniowie słyszeli o tym na lekcjach informatyki, na zajęciach kółka komputerowego - zarówno w grupie młodszej jak i starszej, brali udział w kursach na platformie edukacyjnej „Dziecko w sieci”.

Zasady, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, umieszczone zostały na gazetkach ściennych w pracowni komputerowej i na korytarzu; na plakatach,  wykonanych w ramach ogłoszonego konkursu oraz zawarte w prezentacjach multimedialnych również autorstwa uczniów.

Apel miał na celu jeszcze raz przypomnieć i w nieco innej formie uświadomić uczniom, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera oraz Internetu.

Na szkolną uroczystość przybyli goście specjalni: p. Władysław Zwierzchowski - dyrektor delegatury Urzędu Komunkacji Elektronicznej w Lublinie oraz p. Andrzej Kaczor - główny specjalista delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Lublinie. Licznie zgromadziała się cała społeczność szkolna: pani dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie.

Na początku wystąpili raperzy, następnie obejrzeliśmy występy teatrzyku w scenkach pt: "Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, więc uważaj" oraz  "Na ratunek ofierze sieci". Uczniowie w zabawny sposob przedstawili zebranym zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.

Następnie głos zabrali nasi goście specjalni: pan dyrektor wprowadził uczniów w tematykę wszechstronnego zastosowania komputerów i Internetu w życiu codziennym i obowiązujących tam reguł, zaś pan A. Kaczor wyświetlił zebranym prezentację multimedialną oraz wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa w mediach. Zawarł w niej zasady, jakie powinniśmy stosowac, by komputer, telewizja czy telefon komórkowy były dla nas bezpieczne i przyjazne. Uczniowie bardzo chętnie włączali się do dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Na zakończenie apelu rostrzygnięty został konkurs na plakat i prezentację multimedialną dotyczący oczywiście bezpieczeństwa w sieci.

I tak nagrodzeni zostali:

z klas młodszych za plakat:

Radek Chrześcian - I miejsce

Patrycja Wójcik - II miejsce

Aleksandra Ponieważ - III miejsce

natomiast z klas starszych:

za plakat:

Klaudia Baran

za prezentację multimedialną:

Dominika Maj

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.  Gratulujemy!!!

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie oraz uświetnili apel swoimi występami również zostali obdarowani przez naszych gości prezentami, za co serdecznie dziękujemy.

Ponadto wszyscy obecni na apelu otrzymali biuletyny zawierające omawiane treści oraz ulotki z numerami telefonów.

Wszystkie nagrody i materiały edukacyjne zostały ufundowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziekujemy!!!

Uczniowie opuszczali korytarz szkolny z bardzo zadowolonymi minami i rękami pełnymi prezentów i ulotek. Mam nadzieję, że treści przekazane przez uczniów oraz naszych gości również na długo zostaną  w pamięci i będą miały zastosowanie w życiu codziennym.