Netykieta

Netykieta to po prostu zasady dobrego zachowania w Internecie. Netykieta została stworzona przez samych internautów, aby ułatwić wszystkim bezpieczniejsze i przyjemniejsze korzystanie z Sieci. Netykieta obowiązuje wszystkich internautów, choć pewnie nie wszyscy słyszeli o jej istnieniu.

Za nieprzestrzeganie netykiety możesz zostać „zbanowany(a)” (otrzymać od administratora blokadę na dostęp do strony, czy forum) lub po prostu internetowa społeczność zacznie cię ignorować.

Jak przestrzegać netykiety?

Przede wszystkim:

1. Przemyśl swoje działania online - czy na pewno postępujesz właściwe?
  2. Nie działaj na czyjąś szkodę.
  3. Nie nadużywaj możliwości, jakie Ci daje Internet.

Dla poczty elektronicznej (e-mail) i list dyskysyjnych obowiązuje:

• zakaz spamowania (wysyłania niechcianych informacji, reklam, itp.)
  • obowiązek zapoznania się z działem FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania) grupy lub listy dyskusyjnej zanim się zaczniesz z niej korzystać,
  • zasada pisania wiadomości zgodnie z regułami obowiązującymi w danej grupie
  • zasada pisania jedynie na temat, którego dotyczy grupa lub lista dyskusyjna
  • nie używania bez potrzeby wielkich liter, gdyż oznaczają KRZYK

Dla komunikatorów i czatów obowiązuje:

• zakaz floodowania (“bombardowania” informacjami o identycznej treści, wysyłanymi jedna po drugiej)
  • zasada zapoznania się z działem FAQ (Najczęściej Zadawanych Pytań) danego pokoju/kanału/czatu
  • zakaz nagabywania (upartego pisania) osób, które sobie tego nie życzą
  • zakaz wysyłania „łańcuszków szczęścia”
  • zasada wklejania emotikonek (tzw. buziek) tylko wtedy, gdy są potrzebne i pojedyńczo (bez niepotrzebnego powtarzania)
  • zakaz używania wielkich liter bez potrzeby, gdyż oznaczają KRZYK

I najważniejsze, nie bądź trollem!

Troll to użytkownik Internetu, który rozpoczyna dyskusję z innymi internautami po to, aby ich zdenerwować lub obrazić. Umieszcza w Sieci kontrowersyjne, szokujące lub nieprzyjemne treści. Zasada postępowania jest prosta „nie karmić trolla”, to znaczy – nie wchodzić z nim w żadną rozmowę.

(informacje pochodzą ze strony dzieckowsieci.pl)