Dzień Bezpiecznego Internetu 2013

Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się do obchodów  Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W roku 2013 DBI  obchodzić będziemy 5 lutego. Tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

W ramach DBI w naszej szkole przeprowadzone zostaną następujące działania:

1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.dbi.pl.

2. Wykonanie gazetki informacyjnej o obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, propagowanie hasła kampanii 2013 „Serfuję. Respektuję". Gazetka dostępna będzie w miejscu ogólnodostępnym dla uczniów i rodziców.

3. Zamieszczenie artykułu na temat idei obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, ciekawych stron internetowych poświęconych bezpieczeństwu w sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z Internetu w gazetce szkolnej KLEKS.

4. Zajęcia edukacyjne nt. bezpiecznego korzystania z internetu  w oparciu o scenariusze i kreskówki: „Owce w sieci” oraz „Zuzia i Tunio poznają Internet", „3...2...1...Internet” przeprowadzone na lekcjach informatyki, w ramach moła mat.-inf. oraz innych zajęciach.

5. Konkurs plastyczny pt. „Moje pr@wa i oboWWWiązki”. Publikacja nagrodzonych prac na stronie internetowej, wystawa prac uczniowskich.

6. Zachęcenie uczniów do udziału w kursach e-learningowych na platformie edukacyjnej "Dziecko w sieci" poprzez zamieszczenie linków i niezbędnych informacji na szkolnej stronie internetowej w zakładce Bezpieczny Internet.

7. Umieszczenie informacji z przebiegu obchodów DBI 2013 na stronie internetowej szkoły (aktualizacja zakładki Bezpieczny Internet) oraz sporządzenie sprawozdania i zgłoszenie go do konkursu ogłoszonego przez www.saferinternet.pl.