Dzień Bezpiecznego Internetu 2012

7 lutego 2012 roku obchodzić będziemy kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa ta ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodych ludzi do zasobów internetowych, zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w Sieci oraz nagłośnienia tej tematyki.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Akcja ta ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Podczas obchodów zachęcają oni szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizacji lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).

W tym roku tematem przewodnim akcji jest Internet jako łącznik między pokoleniami, w związku z czym wszystkie tegoroczne działania będą realizowane pod hasłem „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!”. Podczas obchodów szczególna uwaga zwrócona zostanie na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziny. Dzieci mogą oswoić rodziców i dziadków z techniczną obsługą Internetu, a ci będą czuwać nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się maluchów i uczniów w Sieci.

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi włączyli się w obchody DBI. Na początku marca odbył się w naszej szkole uroczysty apel podsumowujący obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie starszych klas przestawili zebranym postacie Sieciaków, oraz sieciakowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na zakończenie zostały podsumowane konkursy dot. tej tematyki i wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.