Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Od 1 czerwca uczniowie klas I - VIII bedą mieli dodatkową możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów.
W związku z trwającym remontem i termomodernizacją budynku szkoły zalecamy korzystanie z konsultacji zdalnie, zgodnie z harmonogramem i zgłoszonymi potrzebami przez uczniów. W wyjątkowej sytuacji takie spotkanie będzie możliwe także w szkole, jednak po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu nauczycielowi i z zachowaniem obowiązujących procedur.
Konsultacje mają charakter dobrowolny dla uczniów i są skierowane do tych, którzy już wkrótce przystapią do egzaminu ósmoklasisty oraz wszystkich zainteresowanych, którzy chcą usystematyzować materiał, wyjaśnić z nauczycielem trudne kwestie, czy po prostu porozmawiać. Konsultacje będą też doskonałą okazją do poprawy ocen na potrzeby klasyfikacji rocznej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nauczycielami i umawianie się na konsultacje online lub na terenie szkoły.
Każdy z nas ma sprawdzone metody, które wspomagają naszą pamięć. Sposobów na szybsze zapamiętywanie, zapamiętywanie większej ilości materiału oraz dłuższe przechowywanie w pamięci przyswojonej wiedzy jest wiele - są to mnemotechniki.
Część 2. poradnika przedstawia kilka sposobów, jak ułatwić sobie zapamiętywanie liczb (ach te daty!) oraz przypomina prawdę starą jak świat - skojarzenia, które ułatwiają zapamiętywanie, można budować poprzez proste rymowanki.
Informacja dla rodziców i uczniów zdających egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020
Termin egzaminów:
język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00
Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów:
a) Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
b) Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
c) Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
Co może wnieść zdający na egzamin?
a) Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
b) Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych.
c) Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
d) Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin można przynieść własną małą butelkę z wodą mineralną.
Środki bezpieczeństwa osobistego:
a) Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
b) Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.
c) Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
d) Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
e) Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
f) Zdający będzie mógł zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon w swojej szafce szkolnej.
g) Obowiązkiem zdającego jest:
Sprawozdanie z przebiegu Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Wiosna wokół nas”
Do konkursu fotograficznego przesłane zostały prace wykonane przez uczniów:
Jakub Grabowski
Gabriel Bogut
Wiktoria Karapuda
Julia Ścibura
Sandra Tracz
Jak Karapuda
Weronika Wielgus
Nikola Jóźwiak
Natalia Ścibura
Jury w składzie Agnieszka Zieleniak - nauczyciel plastyki oraz dr hab. Piotr Zieleniak - Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie wyłoniło 3 zwycięzkie prace:
I miejsce – Julia Ścibura „Biały puch”
II miejsce – Gabriel Bogut „Pola pełne rzepaku”
III miejsce – Jan Karapuda „Będzie miód, miód, miód”
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz zwycięzcom :)
Jesteście świetnymi fotografami!!!
Szanowni Państwo,
Informuję, że ze względu na trwające prace remontowe związane z termomodernizacją budynku szkoły oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno naszych najmłodszych wychowanków i uczniów, jak i ich rodzin, w porozumieniu z Organem Prowadzącym, została podjęta decyzja o dalszym zawieszeniu zajęć w oddziale przedszkolnym oraz zawieszeniu zajęć opiekuńczych w klasach I-III Szkoły Podstawowej w Tuszowie w dniach od 25 maja do 7 czerwca br.
W okresie czasowego zawieszenia zajęć zadania oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
O ewentualnej zmianie decyzji w tej sprawie będą Państwo informowani na bieżąco.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Nawłatyna
W czasach, gdy świat zmienia się tak dynamicznie i nieustannie nas zaskakuje, umiejętność skutecznego uczenia się staje się niezwykle cenna. W swojej pracy staramy się wyposażać uczniów w umiejętności i wiedzę, które wystarczą do końca życia, jednak zdajemy sobie sprawę, że niezwykle ważna jest umiejętność uczenia się. Osiąganie sukcesów życiowych oraz zawodowych zależy od tego, czy nauczymy się kierować procesem samokształcenia, aby przez całe życie i w każdych okolicznościach podnosić poziom swoich kompetencji.
Na podstawie zasobów portalu ,,Biblioteka w Szkole", przygotowałam dla naszych uczniów i dla wszystkich dorosłych przewodnik, który może pomóc w dobrym zorganizowaniu procesu samokształcenia.
W części pierwszej zwracam uwagę na to, jak ważna w procesie uczenia się jest motywacja, jak do skutecznego zapamiętywania wykorzystać właściwości naszego mózgu.
Barbara Długoszek
100 lat temu urodził się Jan Paweł II. Późniejszy papież Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. i był jednym z najbardziej znaczących Polaków XX wieku. Swoje imię przyjął po poprzednikach. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.
Jedna z prac naszych dzieci, wykonana w ramach akcji "Kartka dla medyka" dotarła do pracowników Szpitala im.Jana Bożego na ul. Lubartowskiej w Lublinie. I chociaż twarze personelu szpitala schowane są za maseczkami, to wiemy, że ten podarunek od naszych uczniów, wywołał u nich radość i wielkie uśmiechy.
Swoją wdzieczność okazali nam pozując do wspólnego zdjecia. Dziękujęmy za ten gest wzajemności i serdecznie ich pozdrawiamy :).
8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W Polsce pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku, przy udziale i inspiracji Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we Wrocławiu. To czas symbolizujący pracę bibliotekarzy i święto refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.
Czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, poszerza wiedzę. Ponadto czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych pozycji.
Dla chętnych zróbcie zdjęcie na którym pokażecie jak można ciekawie czytać książki. Zdjęcia prześlijcie na adres nauczycielbd@gmail.com. Ciekawe propozycje opublikujemy na stronie szkoły.
Barbara Długoszek
Informuję, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno naszych najmłodszych wychowanków, jak i ich rodzin, w porozumieniu z Organem Prowadzącym, została podjęta decyzja o dalszym zawieszeniu zajęć w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Tuszowie w dniach od 6 maja do 24 maja br.
Na bieżąco będą Państwo informowani o ewentualnej zmianie decyzji w tej sprawie.
Zawieszenie działalności oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Tuszowie
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Nawłatyna
Drodzy Rodzice,
Dzisiaj przekazuję na Wasze ręce kilka propozycji na twórcze spędzanie wolnego czasu. Mam nadzieję, że uda się wykorzystać choć kilka z tych pomysłów i wspólnie rozwijać zainteresowania Państwa dzieci! Powodzenia!!!
Katarzyna Kliszczewska
http://www.scholaris.pl/zasob/112186
Święto Narodowe Trzeciego Maja - polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.
Konstytucja 3 maja 1791 była pierwszą pisaną konstytucją w Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.Konstytucja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Zniosła formalnie liberum veto. Była dokumentem, który przywrócił Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostanie symbolem odważnego, nowatorskiego myslenia o kształcie Rzeczypospolitej.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
W załączeniu przekazujemy treść Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim.
Drodzy Rodzice!
Wygląda na to, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoli niebawem na stopniowy powrót do normalności. Póki co jednak nadal pozostajecie Państwo w domach wraz ze swoimi dziećmi.
Na wypadek, gdybyście Państwo potrzebowali inspiracji do pożytecznych i rozwijających zabaw z Waszymi Pociechami, przekazuję kilka pomysłów do wykorzystania w wolnym czasie.
Dorysuj_Brakujace_Czesci_-_pomoc_dydaktyczna.pdf
Polacz_Kropki_-_Cwiczenia_Grafomotoryczne_-_pomoc_dydaktyczna.pdf
Psycholog szkolna
Katarzyna Kliszczewska
Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie fotograficznym.
Konkurs trwa do 11-go maja 2020r. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas 4-8
„Wiosna wokół nas”
Cele konkursu:
• rozwijanie pasji i uzdolnień u uczniów
• upowszechnianie i popularyzacja fotografii wśród uczniów
• prezentacja osiągnięć uczestników konkursu
• rozbudzanie zainteresowań przyrodą, jej bogactwem i pięknem.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie zdjęć ukazujących oznaki wiosny
2. Fotografie powinny być zapisane w formacie cyfrowym, np. jpg.
3. Zdjęcia należy dostarczyć drogą elektroniczną, każde zdjęcie powinno być opisane: imię i nazwisko wykonawcy, klasa, tytuł zdjęcia. Każde zdjęcie należy przesyłać w oddzielnych załącznikach
4. Każdy z uczniów może zaprezentować do 3 zdjęć
5. Zdjęcia prac konkursowych należy wysłać p. Agnieszce Zieleniak na mail: agnieszkazieleniak@wp.pl w temacie napisać: szkolny konkurs fotograficzny „Wiosna wokół nas”.
Wyniki konkursu i nagrody:
1. Jury, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
2. Kryteria oceny prac: zgodność z tematyką, pomysłowość ujęcia, kompozycja.
3. Ogłoszenie o wynikach konkursu nastąpi 18 maja 2020 r. Informacja o laureatach zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
Pozdrawiam A.Zieleniak
Szanowni Państwo,
przypominam, że 24 kwietnia 2020, 30 kwietnia 2020r. oraz 4 maja 2020r. to w naszej szkole dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych. Lekcje zdalne nie będą wtedy prowadzone.
Termin egzaminu ósmoklasisty został przeniesiony na drugą połowę czerwca, w związku z tym w dniach 21 - 23.04.20 szkoła będzie kontynuowała kształcenie na odległość.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Nawłatyna
dyrektor szkoły
Decyzją MEN do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020 będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: cke.gov.pl/
Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-2020
Drodzy Rodzice
Mając świadomość, iż obecna sytuacja pandemiczna w kraju stawia przed Wami nowe wyzwania, jakimi jest choćby praca z dzieckiem w ramach nauczania zdalnego, niejednokrotnie konieczność samodzielnego tłumaczenia dziecku nowych treści edukacyjnych, pomoc w odrabianiu prac domowych itp., proponuję zorganizować sobie odrobinę czasu na oddech i wspólną edukacyjną zabawę.
Poniżej zamieszczam link do strony z bardzo ciekawym według mnie tematem zajęć określanych jako rewalidacyjne, ja jednak polecam je jako świetną formę rozwijającej zabawy dla każdego dziecka przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego.
https://pedagogika-specjalna.edu.pl/rewalidacja/scenariusz-zajec-rewalidacji/
Pozdrawiam Państwa oraz Państwa Pociechy i życzę wielu spokojnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym w tym trudnym czasie.
Psycholog szkolna
Katarzyna Kliszczewska
Percepcja słuchowa jest jedną z najważniejszych funkcji psychofizycznych człowieka. Jest zdolnością odbierania, rejestrowania i identyfikowania dźwięków. Jej prawidłowy rozwój jest niezbędny dla rozumienia dźwięków mowy, ale także nabycia umiejętności czytania i pisania u dzieci.
W obecnej sytuacji możecie Państwo jako rodzice samodzielnie wspomagać rozwój swoich dzieci zachęcając je do wykonania prostych ćwiczeń.
Aby Was w tym wspomóc przekazuję kilka propozycji ćwiczeń zawartych w książce „Szkoła sześciolatka. Rozwijanie percepcji słuchowej” wydawnictwa MAC Edukacja.
percepcja_s_-_karty_pracy1.pdf
psycholog szkolna
Katarzyna Kliszczewska
Oto słowa jednego z naszych uczniów, niech będą one podsumowaniem wszystkich naszych myśli i uczuć jakie żywimy dla Służby Zdrowia.
"Dziękujemy Wam za waszą ofiarną pracę, poświęcenie i miłość do drugiego człowieka.
Życzymy wam: zdrowia, siły, wiary i miłości.
Bo kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat"
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji, za przesłane przepiękne kartki - Wasze serca są WIELKIE!